YÜCE DAĞBAŞINDA YANAR BİR IŞIK
ÖNSÖZ

ÖNSÖZ

Sene Ağustos 2003, saatler 07.00’yi gösteriyor. Heyecan nedeniyle uykusuz geçen bir geceden sonra ailece sabahın şafağında, feribotla, 41 yıl önce Yedek Subay Öğretmenlik yaptığım Balıkesir- Çaltılı Köyü yollarına düştük.

Beni 41 yıl boyunca kendisine doğru çeken gizli güce gidiyorduk

Yol boyunca, arabadan etrafa pür dikkat bakıp bir şeyler arıyordum: Geçmişimi!

Evet, 1962 yılında öksüz bıraktığım, etrafa saçılan: Anılarımı!

Buralara kadar gelen bu anılarımı Balıkesir yollarından teker-teker toplamaya başladım. Otobüs bekleyen yolcular gibi her durağa gelişimizde “Ben de buradayım, beni de al” diye ellerini havaya kaldırıyorlardı.

Yanıma oturduklarında “Kar-kış demeden 41 sene yolunu gözledik, bunca zaman neredeydin?” diye sitem ediyorlardı.

Çevremizin Efsane olarak nitelendirdiği bu anılarımızı, etrafa saçılıp kaybolmasınlar diye bir kitap halinde sunmaya karar verdim.

Bu kitaba hayat hikâyesi demek yanlış olur. “Hikâye” sözcüğü gölge düşürür. Gerçek dışı bir tek kelime ilave edilmemiştir. Bizzat yaşanmıştır. Doğruluğunu ispat etmek içindir ki kitapta adı geçen kahramanlar genelde gerçek isimleriyle anılmıştır.

Bu kitabın birinci baskısında gerçekleştirdiğimiz gibi, ikinci baskısının da Balıkesir yöresinde satışından elde edilen gelirinin tümünü,

Yedek Subay Öğretmenlik yaptığım Balıkesir-Çaltılı Köyü‘ne

ve Muş Yöresinde satışından elde edilen getirisinin tümünü de mezunu olduğum

Muş Merkez Cumhuriyet İlköğretim Okulu‘na

Ülkemizin bu iki güzel yöresine bağışta bulunacağım. Burada en küçük bir kişisel çıkar gözetilmemiştir.

Tüm halkımızın özellikle mensubu olduğum, Milli Eğitim ve Sağlık Camiası‘nın bu projeye destek olacağına inanıyoruz. Böylece benim gibi düşünen öğretmen arkadaşlarımı da yüreklendirmiş oluruz.

Yolumuz açık olsun.

ÖĞRETMEN
Ecz.
Kadri Karşıdağ